Maxi Zoo – Jak przygotować psa na wspólny wyjazd?
Wspólne wyjazdy z psem mogą być wspaniałym doświadczeniem i wspomnieniem. Ważne jest, aby przygotować swojego pupila do podróży i zagwarantować mu niezbędny komfort oraz bezpieczeństwo. Jak sprawić, że będzie szczęśliwy i zrelaksowany?
Wyjazd na urlop czy wakacje nie musi wiązać się z rozłąką z naszym pupilem. Wystarczy się do niego odpowiednio przygotować.
Pierwsze wizyty w samochodzie
Pierwszym krokiem do wspólnego podróżowania powinno być stopniowe przyzwyczajanie psa do wyjazdu. Oznacza to zapoznanie go z samochodem i akcesoriami, które będą wykorzystywane podczas jazdy. Pierwsze wizyty w pojeździe powinny być krótkie. Musimy pokazać, że jego wnętrze to nic strasznego. Późniejsze próby mogą już uwzględniać kilkuminutowe, wolne przejażdżki. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w smaczki i nagradzanie pupila za jego odwagę. Kolejnym etapem jest przyzwyczajenie psa do transportera lub uprzęży samochodowej. Akcesoria bezpieczeństwa można znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz sklepie internetowym Maxi Zoo Polska. Dobrze zabezpieczony pupil jest mniej podatny na stres, a przede wszystkim na ewentualne urazy. W przypadku wyboru transportera warto spakować do niego ulubioną zabawkę psa, która będzie wywoływać pozytywne skojarzenia.
Inne środki transportu
Podróżowanie nie zawsze odbywa się w samochodzie. Niskie ceny i komfort połączeń lotniczych sprawiają, że wiele osób udaje się na urlop tym środkiem transportu. Zdecydowanie się na samolot również nie wyklucza zabrania ze sobą psa. Ważne, żeby przed podjęciem decyzji o zakupie biletu sprawdzić strony internetowe linii lotniczych, ponieważ nie każdy przewoźnik pozwala wprowadzać na pokład zwierzęta. Aby wejść z psem do samolotu, trzeba zadbać o kilka elementów. Nasz pupil musi mieć paszport, zarejestrowany chip oraz aktualną książeczkę szczepień. Niezbędnym artykułem będzie z pewnością transporter, w którym nasz czworonogów odbędzie podróż. Bez względu na to, czy będziemy mogli zabrać go do kabiny pasażerskiej, czy do luku bagażowego musi spełniać konkretne wytyczne dotyczące rozmiarów oraz wentylacji. Czworonożny pasażer musi mieć również stały dostęp do wody i jedzenia oraz nie powinien być karmiony na kilka godzin przed wylotem. To my najlepiej znamy zachowanie naszego czworonożnego przyjaciela. Jeśli szybko się stresuje, lepiej będzie zrezygnować z tego środka transportu i wybrać w miarę możliwości samochód, pociąg czy autobus.
W przypadku podróżowania pociągiem należy wcześniej kupić bilet dla psa. Znając dobrze swojego pupila, musimy odpowiednio zastanowić się nad wyborem miejsc. Przedziały pociągowe mieszczą 6 osób, a każda z nich musi wyrazić zgodę na obecność naszego czworonoga. Pies zgodnie z regulaminem musi posiadać kaganiec. Obecność obcych ludzi może stresować pupila, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wagon bez przedziałowy, który każdemu podróżującemu gwarantuje komfortową przestrzeń. Więcej szczegółowych informacji o podróżowaniu z pupilem można znaleźć na stronie Maxi Zoo Polska – https://www.maxizoo.pl/magazyn/pies/podrozowac/
Konsultacja z weterynarzem
Zanim wyruszymy na urlop, powinniśmy odwiedzić weterynarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia pupila. Szczególnie kiedy wybieramy się za granicę. Specjalista wykona niezbędne badania, a my będziemy mieli pewność, że psu nic nie dolega i jest gotowy na podróż. Kolejną kwestią są szczepienia. Należy zweryfikować, czy przyjął wszystkie niezbędne szczepionki. Jeżeli pupil zbytnio denerwuje się podczas jazdy, wizyta u weterynarza będzie dobrą okazją do zapytania o naturalne preparaty uspokajające na bazie ziół.
Wspólne podróżowanie
Przed odjazdem warto zabrać pupila na długi spacer. Załatwi na nim swoje potrzeby, a aktywność fizyczna wpłynie na jego zmęczenie, dzięki czemu będzie bardziej zrelaksowany i spokojny. Podstawą udanej wycieczki jest komfort wszystkich podróżujących, w szczególności psa. W praktyce oznacza to, że będzie miał w samochodzie lub innym środku transportu swoje miejsce z uwzględnieniem jego ulubionych przedmiotów np. koca oraz zabawek. Musi mieć również stały dostęp do wody oraz przygotowaną odpowiednią ilość pożywienia. Podczas podróży w samochodzie nie zaleca się również głośnego słuchania radia i używania intensywnych perfum. Nie zapominajmy, że psy mają o wiele bardziej wyczulone zmysły. W planie podróży należy uwzględnić regularne przystanki na krótkie spacery. Na chwilowym postoju pupil będzie mógł załatwić swoje potrzeby i zaczerpnąć świeżego powietrza. Do podróży musimy przygotować pupila, ale również siebie. W szczególności przydadzą się wyrozumiałość i cierpliwość. Chwalmy psa za jego spokojną, grzeczną postawę i nie denerwujmy się na niego, kiedy będzie zestresowany przez nowe sytuacje, tylko starajmy się go wesprzeć.
Niezbędnik dla pupila
Ostatnią kwestią jest przygotowanie niezbędnika, który zabezpieczy nas na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Spakowane do niego artykuły mogą okazać się nieocenione, a z wspólnych wakacji chcemy przywieźć tylko dobre wspomnienia. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim spray lub maść na rany, środek odkażający, opatrunki, preparaty na biegunkę oraz lek na chorobę lokomocyjną. Warto zaopatrzyć się również w środki profilaktyczne przeciw pasożytom oraz przygotować wcześniej numery alarmowe lokalnych weterynarzy. W przypadku wyjazdu za granicę niezbędnik poszerzy się również o zarejestrowany chip oraz paszport.
Z okazji sezonu wakacyjnego sprzyjającego częstym wyjazdom, sieć Maxi Zoo Polska stworzyła specjalną ofertę, która pomoże opiekunom przygotować się do wspólnego wyjazdu z pupilem. Od 12 lipca do 8 sierpnia w sklepach stacjonarnych będzie można znaleźć wybrane zabawki oraz akcesoria nawet do 22% taniej. Szczegóły oferty można sprawdzić na stronie internetowej Maxi Zoo Polska – https://www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/
Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i może różnie reagować na podróż. Dajmy mu czas na adaptację i obserwujmy jego zachowanie, aby zapewnić mu możliwie najlepsze warunki. Jeśli mamy wątpliwości lub obawy, warto przed wyjazdem skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym. Będą mogli udzielić dodatkowych wskazówek i porad.